Šedá už dávno není v našich interiérech popelkou, právě naopak. Těžko najdete takovou univerzální, flexibilní a nadčasovou barvu. Podle odstínu, který zvolíte, může být odvážným poutačem nebo skvělým týmovým hráčem. Poradíme vám, jaké tóny se hodí do různých místností a kombinací.
Kamenná šedá
Klasická kamenná je základním a nejneutrálnějším tónem šedé palety. Díky její indiferentnosti se hodí, hlavně ve svých světlejších odstínech, do každé místnosti i kombinace. Velice pěkně ukáže na stěnách i na nábytku v industriálních hi-tech prostorách v kombinaci s kovem nebo v tandemu s přírodními materiály. Pro oživení jí můžete dodat texturu kamene.
Cornforth White
Tato měkká šedobílá barva je dnes jednou z nejpopulárnějších barev, odstín pojmenoval výrobce barev Farrow & Ball. Je speciálně vhodná pro stěny do menších místností s dobrým osvětlením jako alternativa k bílé, oproti bělobě totiž zvyšuje pocit tepla a útulnosti.
Holubičí šedá
Tento odstín je v posledních letech velmi moderní, je určen pro stěny interiérů, nebo jejich části, můžete jej nalézt také pod názvem Dove Grey. Přináší pastelový odstín s jemným podtónem růžové, takže rozsvítí každou místnost a vytvoří v ní dojem sofistikovanosti. Hodí se pro vrstvení různých odstínů šedé, ale také kombinaci se dřevem nebo modrou barvou.
Perlová šedá
Perlová je mírně jasnější než holubičí. Tento studený odstín se hodí do pokojů, které jsou orientovány na jih a jsou po celý den plné teplého slunečního světla. Chcete-li opticky rozšířit prostor, je perlová skvělým způsobem. Dodává stěně hloubku a pocit čerstvosti.
Slonovinová šedá
Tato barva, která je přesněji definována v paletě Farrow & Ball než Elephant’s Breath, se nachází v teplé části spektra šedých odstínů. Je ideální do místností orientovaných na sever, které mají po celý den slabší chladnější světlo. Teplý odstín šedé se výborně hodí na stěny, nábytek, ale také doplňky při vytváření interiéru v klasickém nebo provensálském stylu, neboť se krásně doplňuje s pestřejšími pastelovými barvami.
Břidlicová šedá
Břidlicová je také teplejší šedá, kterou lze zvýraznit pomocí béžových a hnědavě-černých odstínů. Je to zemitá barva a velmi dobře si rozumí s přírodními materiály a strukturami. Je oblíbená nejen na stěnách, ale také do koupelen a kuchyní v podobě obkladů nebo nábytku. Během dne mění svoji jemnost se světlem, čímž dodává místnosti osobitost.
Kouřová šedá
Tento pěkný odstín s nádechem modré je velmi výrazný a upoutá na sebe pozornost. Hezky ukáže i sólo, ale v tandemu s odstíny modré odráží neustále se měnící oblohu a širokou škálu jejích odstínů – od tmavých bouřkových mraků až po vzdušný světle modrý závoj. Tato kombinace podporuje relaxaci, a proto je nejvhodnější pro odpočinkové místnosti – ložnici, obývací pokoj, koupelnu.
Bouřková šedá
Jak napovídá název, barva zamračené oblohy je silným odstínem šedé, který na první pohled upoutá. V interiéru je s ní proto třeba zacházet opatrně a umisťovat ji raději do místností s dostatkem denního světla. V temnějších pokojích by mohla přinést po celý den pocit soumraku.
Grafitová šedá
Tento tmavý odstín je moderní, dramatický a vzrušující. Krásně vynikne v prostorných místnostech s vysokým stropem, ale také v menších na části stěny v kombinaci s kontrastními prvky.
Antracitová šedá
Antracitová je ještě o stupeň temnější než grafitová. Přidáte s ní dramatičnost kdekoli v domácnosti, od obývacího pokoje po ložnici nebo dokonce malou chodbu – díky chytrému osvětlení a zrcadlům můžete vytvořit silný efekt. Antracitová je také dokonalým zázemím pro malá množství jasnějších barev, jako jsou například červená, bílá nebo limetková.
Kombinace s jinými barvami
Neutralita šedé vám umožňuje doplnit ji jakoukoli barvou – od pastelových až po zářivé. Ale nejvíce harmonické možnosti nám nabízí samotná příroda – obloha se stává jasnější mezi mraky, fialovo-růžový západ slunce na pozadí mraků, jarní zeleň či žluté květy kolem kamenů. S růžovou vytváří velmi romantický vzhled vhodný pro ženské či dívčí pokoje, s červenou zase působivý exkluzivní efekt.