8 kroků, jak profesionálně vymalovat pokoj

Malování stěn je oblíbeným projektem pro začínající kutily, s trochou přípravy jej může excelentně zvládnout i chytrý laik. Teplé slunečné dny jsou pro tuto práci ideální – stěny rychle vyschnou a na denním světle snáze dokážete odhadnout výsledný odstín. Pokud tedy máte více času během izolace v době epidemie koronaviru, pusťte se do toho s námi.

Malování pokoje je zcela bezbolestné, relativně levné a pokud byste něco pokazili, lze to snadno opravit. Před tím, než chytíte do ruky váleček, je důležité mít plán. Pokud budete postupovat podle těchto jednoduchých kroků jak vymalovat pokoj, doporučených profesionály, vaše dílo se jistě podaří na jedničku.

 1. Vyberte si barvu
  Přemýšlejte, jak by měl dokončený pokoj vypadat a prohlédněte si barevné palety výrobců nátěrů. Pro lepší představu vám mohou pomoci nástroje na internetu Color Designer nebo Room Visualiser, které vám umožní nahrát fotografii vašeho prostoru a zobrazit ukázku různých barev na stěnách. Nezapomeňte, že všechny čtyři stěny nemusí být ve stejné barvy, zvažte vybarvení akcentové stěny v odvážném odstínu. Třeba však vzít v úvahu velký rozdíl mezi podkladem a vybranou barvou, tehdy počítejte s více vrstvami či penetračním nátěrem. Pokud plánujete malovat více namáhanou místnost, než kuchyni nebo dětský pokoj, pouvažujte nad otěruvzdornými nebo omyvatelnými barvami.
 2. Zajistěte si nástroje a materiály
  Připravte si všechny pomůcky. Pokud jsou stěny poškozeny, přidejte k nim i sádru nebo stěrku, kterými nerovnosti vyplníte. Prohlédněte si povrch stěny – v případě vápenné omítky, sypejšího podkladu nebo zmíněných sádrových výplní budete potřebovat také penetrační prostředek.

Kromě toho potřebujete:
Zakrývací fólie, kartony
Maskovací páska
Plochý štětec, váleček, teleskopická tyč, vědra, stírací mřížka, brusný papír, špachtle
Stěrka – k vyrovnání nerovností – spotřeba asi 1,8 kg/m2
Penetrační nátěr – ke sjednocení povrchu před malováním – asi 7 m2/kg
Bílá interiérová barva – asi 11 m2/kg
Barva s odstínem – natónovaná barevná interiérová barva – asi 10 až 12 m2/kg

 1. Připravte místnost
  Z místnosti odneste lehčí kusy nábytku a drobnosti, těžký nábytek přesuňte do středu. Zakryjte veškerý nábytek malířskou fólií, podlahu kartonem nebo silnější igelitovou fólií. Maskovací páskou přelepte lišty podlahy, zásuvky a vypínače a také rámy oken a dveří. Zásuvky a vypínače můžete po vypnutí přívodu proudu odmontovat a po ukončení malování opět osadit, ale pozor – nesmí existovat žádné nebezpečí dotyku částí pod elektrickým proudem.
 2. Připravte stěny
  Glejové barvy musí být odstraněny, protože by na nich nedržel žádný nátěr disperzní barvou. Ze stěn je nutno odstranit i prach. Ani ta nejlepší barva na zaprášených plochách nedrží. Špachtlí odstraňte vrstvy, které se odlupují, a hranou špachtle proškrábejte praskliny, aby se daly lépe vyplnit stěrkou. Vymeťte z nich prach a navlhčené vyplňte. Vyplněná místa je třeba nechat vyzrát a vyschnout, teprve poté začněte s penetrací nebo barvením.
 3. Krycí nátěr
  Pokud penetraci nepotřebujete, nebo už penetrační nátěr vyschl, můžete začít malovat. Malířské práce začínejte vždy na stropě a postupujte dolů a směrem od okna. Všechny hrany, přechody a okraje (například kolem vypínačů) nejprve natřete plochým štětcem tak, že nejprve nedotáhnete až do kraje a poté naneste barvu přímo na okraj. Tak dosáhnete přesných hran, protože štětec lépe přilne k povrchu. Plochy nyní natřete válečkem. Pracujte vždy způsobem „mokrým do mokrého“, tzn. předběžný nátěr štětcem nesmí před započetím práce s válečkem zaschnout. Pokud pracujete se dvěma barvami na různých stěnách, začněte neutrálnější, výraznou si nechte na konec. Ostrá rozhraní mezi dvěma barvami vytvoříte pomocí pásky. Než začnete malovat jiným odstínem, musí barva zaschnout.
 4. Pravidelné nanášení barvy
  Při nátěru stěn nanášejte barvu válečkem nejprve křížem krážem, ve tvaru písmene W. Nepravidelný nátěr se pak při dalším pracovním kroku vyrovná rovnými svislými tahy válečku. Abyste dosáhli pravidelné barevné vrstvy, nesmí se barva po ponoření válečku do kbelíku s barvou nanášet přímo na stěnu. Přejeďte před nátěrem válečkem přes stírací mřížku. Teprve poté se barva na válečku rovnoměrně rozprostře a lze ji rovnoměrně nanášet na zeď. Pro rovnoměrné nanášení jsou citlivé zejména syté barvy, proto je při nich důležité vybírat si takové, které mají vysokou krycí schopnost. Barvu během malování často míchejte. Pokud používáte více než jednu plechovku barvy, smíchejte je ve velkém kbelíku, aby nedošlo ke změně barvy.
 5. Druhý nátěr
  Obvykle se aplikují dvě vrstvy barvy. První nátěr je řidší pro zpevnění podkladu a druhý hustší, aby měl vyšší krycí schopnost. Druhou vrstvu provádíme až když první pořádně vyschne, proto je zapotřebí důkladně větrat. Většina moderních barev schne velmi rychle, zvláště v létě, takže pokud začnete malovat brzy ráno, už podvečer můžete kontrolovat výsledek, a to ještě za denního světla. Proces sušení jistě pomůže urychlit i ventilátor. Pokud venku prší, schnutí barvy bude trvat mnohem déle. Po namalování všech ploch strhneme pásky ze zásuvek a vypínačů a štětcem domalujeme případné vynechané plochy kolem nich. Odstraňte všechny „stříkance“, dokud nezaschnou.
 6. Čištění nářadí
  Během krátkých přestávek odkládejte váleček na obrácené víčko nádoby s barvou. Při delší přestávce vložte malířské náčiní do igelitového sáčku a zavřete jej. Po ukončení práce vyčistěte okraj kbelíku s barvou, nalijte do barvy trochu vody, aby se nevytvořila skořepina. Malířské nářadí důkladně opláchněte vodou. Pak se můžete spokojeně těšit z nově natřených stěn.

Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora