Foukaná izolace – zdravé zateplení bez odpadu za jeden den

Zateplení foukanou izolací se stává stále více oblíbeným způsobem zateplení díky své rychlosti, jednoduchosti aplikace, ale také pro ekologické vlastnosti materiálů. Je ideální pro zateplení stropů, dvouplášťové ploché střechy, dřevostavby, ale také duté příčky. Běžný dům je takto zateplený za jeden den. Prohlédněte si orientační ceny foukané izolace.

Stále více oblíbeným způsobem zateplování rodinných domů je foukaná izolace. Jedná se o jednoduchý a účinný způsob izolování. Materiál se aplikuje na izolované místo pomocí speciálního přístroje, který jej rozvlákní a následně jej pohání vzduchem do hadice. Umožňuje tak zateplovat i v obtížně přístupných místech za několikanásobně kratší dobu, než u klasické rolované izolace.

Rychle, ekologicky a bez tepelných mostů
Další velkou výhodou je to, že foukaná izolace dokonale zateplí celou plochu bez mezer a tepelných mostů i kritická místa jako jsou rohy nebo prostor kolem dřevěných trámů či vazníků. Kvalitní materiály použité při foukané izolaci jsou trvanlivé. Zůstávají stejně funkční po celou dobu životnosti samotné stavby. Neklesají na svém objemu a proto si zachovávají vysoký tepelný odpor. Jsou nesavé, takže zabraňují vzniku vlhkosti v izolační vrstvě. Velkou výhodou je také to, že neobsahují chemické látky, pojiva, jako klasické rolované izolace.

Jen s přírodními materiály
Všechny materiály používané pro zateplení způsobem foukání se vyrábějí z přírodních materiálů. Navíc je jejich výroba velmi ekologická a šetrná vůči životnímu prostředí.

Populárním a nejdéle používaným materiálem je foukaná celulóza, která se vyrábí z recyklovaného novinového papíru. Ten se pak mísí s látkami, které zabraňují hoření a vlhnutí izolačního materiálu. Její velkou výhodou oproti ostatním materiálům je nižší cena. Mezi nejznámější výrobce patří Climatizer, Isocell, Steico.

Foukaná dřevovláknitá izolace je exkluzivní izolační materiál vyráběný z dřevěných vláken borového dřeva. Výrobní proces je ekologický hlavně proto, že 90% stromů spotřebovaných při výrobě si výrobci pěstují sami nedaleko výrobních závodů, proto výroba nemá skoro žádný vliv na životní prostředí. Dřevo má výbornou akumulaci tepla, takže v letních měsících dokonale zabraňuje přehřívání v obydleném prostoru. Nejznámější výrobce dřevovláknitých izolací je firma Steico.

Foukaná minerální izolace na bázi panenských vláken je špičkový izolační materiál, který je oproti ostatním 100% přírodní, bez jediné kapky chemikálie. Vyrábí se z recyklovaného skla a křemičitého písku, což znamená, že je naprosto nehořlavá a nabízí nejvyšší protipožární ochranu A1, kterou nemá žádný jiný izolační materiál. Je absolutně odolná vůči vlhkosti a odpuzuje také hlodavce a hmyz. K tomu všemu skvěle izoluje teplo i zvuk. Jediný výrobce panenské foukané minerální izolace je firma Knauf Insulation a produkt se nazývá SUPAFIL.

Riziko při výběru levného materiálu
Foukaná minerální izolace se vyrábí také z odpadu klasické rolované izolace, který se následně rozvlákní. Tento materiál je levná náhrada panenské minerální izolace. Do rolované izolace se přidává chemie, která zabraňuje hoření a vlhnutí, kromě toho obsahuje i další chemické látky, takzvaná pojiva, aby materiál držel svůj tvar. Při zpracování se do výroby dostane jak odpad z kvalitní rolované izolace, tak i levné varianty. Levné rolované izolace mají vysoké riziko nasáknutí vlhkostí. Také obsahují levnější chemické látky které nemusí splňovat evropské normy. Takový materiál se vyznačuje jedině velmi nízkou cenou – nejnižší oproti kvalitním foukaným izolacím.

Kolik stojí foukaná izolace běžného rodinného domu?
Při rozhodování o výběru zateplení je do jisté míry důležitá i cena foukané izolace. Neměl by to být hlavní faktor při rozhodování, nakolik izolování domu provádíme jen jednou a každý by byl nerad, kdyby po několika letech izolační vrstva přestala fungovat, nebo by nadělala ještě větší škody. Při výběru nejlevnějších materiálů je toto riziko velmi vysoké.

Výsledná cena pro zateplení foukanou izolací je ovlivněna několika faktory. Nejdůležitější údaj je plocha v metrech čtverečních, kterou chceme izolovat. Musíme si také položit otázku, jak funkční chceme mít naši izolační vrstvu a určit si přibližný tepelný odpor. To nám určí další potřebný údaj a to je tloušťka izolace. Obecně platí, že tepelný odpor vyjádřený písmenem R je optimální pokud dosahuje hodnoty mezi 9 a více. Následně si musíme vybrat materiál, kterým chceme izolovat. Rozdíl v ceně kvalitních materiálů nebývá velký. Když si určíme tyto údaje a vybereme materiál, je ideální nechat si vypracovat cenovou nabídku u více firem.

Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora