Některá domácí zařízení nemusí plnit pouze primární účel, pro který byla vyrobena. Dobrým příkladem je myčka nádobí. Ta zvládne kromě čištění sklenic, hrnců či talířů i zavařování ovoce.
Oficiálně sice prodejci o schopnosti myček nádobí posloužit při zavařování nemluví, ale tato skrytá funkce není žádným tajemstvím. Potvrdí to všichni, kteří již vyzkoušeli zavařování takovým neobvyklým způsobem. A ti, kterým se to podařilo, slibují, že při něm dosáhnete minimálně stejné kvality jako při klasickém zavařování v hrnci.
Příprava myčky na zavařování:
- vyčistěte celý vnitřek myčky
- odstraňte z jejího prostoru čistidla
- vyzkoušejte zavařování nanečisto
- pokud můžete, upřednostněte sklenice se závitem
Postup zavařování krok po kroku:
- čisté sklenice připravené k zavařování naplňte ovocem
- vložte sklenice do myčky víčkem směrem nahoru
- větší a těžší sklenice uložte do dolní přihrádky
- sklenice pokládejte vedle sebe s 3-5 cm odstupem
- nastavte program s výškou teploty kolem 70 až 80°
- délka zavařování by měla trvat od 90 do 120 minut
- po ukončení zavařování nechte kompoty vychladnout v myčce
Co všechno se v myčce zavařuje
Druhů ovoce, které lze zavařovat v myčce, je více. Podobně jako při běžném zavařování, i zde můžete počítat s jahodami či plody z ovocných stromů. Kromě ovoce se dá zavařovat také zelenina, například paprika či okurky. Výjimkou není ani lečo a dětská výživa. V závislosti na výběru zavařenin je ale třeba nastavit správnou délku zavařování i teplotu programu. Pro nalezení optimálních podmínek zřejmě budete muset absolvovat pár zkušebních zavařování.
Rada na závěr: U nejměkčích plodů jako meruňky či broskve se doporučuje ukončit proces zavařování 5 až 10 minut před skončením nastaveného programu. Takto předejdete tomu, aby tyto plody „neroztaly“ a místo kompotu z nich nevznikla spíše povidla.