Kaučukové podlahy – útulné, odolné, s elegantním vzhledem

Přestože disponují mnoha praktickými i estetickými plusy, stále zůstávají ve stínu jiných krytin. Problémem není ani cena, ani dostupnost, spíše nedostatek osvěty, kvůli kterému se kaučukové podlahy v našich domácnostech vyskytují pomálu.

Hebké na dotek, elegantní na oko, příznivé pro zdraví. K tomu s dost vysokou odolností a širokými možnostmi při výběru designu. Nejen to jsou pozitiva kaučukových podlah, která mohou konkurovat krytinám z kteréhokoli jiného materiálu. Platí to ovšem pouze u podlah z přírodního kaučuku. Ty syntetické za nimi zaostávají po více stránkách.

Kaučuk a jeho využití při výrobě krytin

Kaučuk je typický elastomer, ať už se jedná o ten v přírodní nebo syntetické formě. Blízké jsou mu zejména vlastnosti jako pružnost a tvarovatelnost, díky kterým disponuje skvělou odolností proti roztrhání nebo jiným mechanickým poškozením. Právě toho lze využít u podlah, které zvládnou větší frekvenci chůze i vyšší zátěž nábytkem. Zároveň to výrobcům dává šanci zvýšit důraz na variabilitu a vyrábět podlahy v různých barvách s různými motivy.

Kde se kaučukové podlahy hodí nejvíc:

  • do všech místností s vysokou intenzitou pohybu
  • díky tlumení zvuku se hodí do dětských pokojů
  • jako antialergické podlahy jsou využitelné v ložnici
  • jsou estetické a dost útulné, takže oživí i chodbu

Další z pozitiv kaučukových podlah:

  • snadné čištění
  • minimální údržba
  • odolnost vůči vodě
  • utlumují lesk světla

Čím více syntetické, tím méně kvalitní

U syntetických druhů krytin se mohou některé z uvedených vlastností vytrácet. Podlahy, jejichž složení vládne silikonový či polybutadienový kaučuk, nepřicházejí jen o příznivý vliv na zdraví obyvatel, ale také o antistatické schopnosti či nenasákavost. Plusem však je mnohem lepší tvarovatelnost, navíc za nižší cenu než u 100% přírodních kaučukových krytin.

Ani kaučukové podlahy nejsou dokonalé, i když počet jejich plusů převyšuje minusy. Jedním z nich je nutnost osazení jen na zcela rovný podklad. Za zmínku stojí i moderní design, který se moc nehodí do klasičtějších rustikálních interiérů. Pro někoho může být minus i cena, která bývá srovnatelná s dřevěnými nebo koženými krytinami.

Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora