Na jaké dřevo vsadit při koupi podlahy

Dřevo jako materiál je vždy zárukou pohodlí a elegance. K tomu je ale třeba vsadit na bytové zařízení a doplňky zhotovené ze správné dřeviny. Platí to iu podlah, které se vyrábějí z několika druhů dřeva.

Každá dřevina má jinou texturu, jiný odstín, popřípadě i jiné vlastnosti. Rozmanitost dřeva jako materiálu tak lze perfektně využívat právě při výrobě podlahových krytin. Zákazníkům to následně umožňuje najít podlahu, která je jako stvořená pro konkrétní interiér a která bude nejen ladit s prostorem, ale zároveň i plnit svůj praktický úkol.

Dub – Jedny z nejvyužívanějších podlah (nejen) v českých domácnostech charakterizuje hlavně tvrdost, díky které odolávají mechanickým poškozením. Ne náhodou jsou dubové krytiny označovány také jako podlahy na celý život.

Buk – I podlahy z bukového dřeva se těší dlouhodobě vysoké popularitě. Oblíbené jsou pro vysokou odolnost a rozmanitost barevných odstínů. Přirozený světlý vzhled tohoto dřeva lze totiž použít tzv. tónovacích olejů upravit do různých podob.

Ořech – Při zbarvení ořechových podlah je tomu přesně naopak. Nejprve jsou tmavší, později mohou trochu vyblednout, zesvětlit se. Díky olejové úpravě však také nabízí více designových variant, navíc se srovnatelnou kvalitou, často za nižší cenu.

Borovice – Podlahy z jehličnanů jsou známé svou měkčí strukturou, která sice nedisponuje nezničitelnou kvalitou, ale je příjemná na dotek, čímž zajišťuje pohodlí při chůzi. Platí to iu krytin z borovice, které okouzlí vzhledem s nepravidelnou pruhovanou kresbou.

Smrk – Podobné vlastnosti mají i smrkové krytiny. Ty jsou dokonce ještě o něco levnější, ale vyšší poptávce po nich brání problém s jejich využitím v domech s podlahovým topením.

Třešeň – Voňavé načervenalé dřevo je vhodnou volbou pro ty, kteří si rádi dopřejí závan exotiky, ale zároveň chtějí zůstat věrni domácím dřevinám. Kromě kvality a stálosti je čeká také světlejší textura s jemnou kresbou zvýrazňující vzhled krytiny.

Teak – Pokud je řeč o exotice, volba může padnout i na skutečné exotické stromy, například teak. Podlahy z tohoto dřeva jsou vyhledávány hlavně kvůli schopnosti poradit si s vlhkostí, což jim dává šanci uplatnit se v koupelně.

Wenge – K oblíbené dřevině využívané při výrobě podlah patří také wenge. Tmavě hnědé až černé dřevo, jehož textura se střídá se světlejšími odstíny, působí přímo tropicky, čímž zahřívá zejména chladněji laděné interiéry.

Nejen designová variabilita a kvalitativní vlastnosti dělají z výše uvedených dřevin vhodnou volbu. Za zmínku stojí také možnost koupě podlahy z těchto dřevin v různých podobách, ať už jako parkety, plovoucí podlahy nebo krytiny z masivu. Šance sladit je s prostorem a plně využít jejich pozitiva je tak ještě větší.

Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora