Statistiky s počtem vykradených bytů nepřinášejí žádná lichotivé čísla ani po roce 2019. Alespoň ne v hlavním městě. Podle tamní policie byl počet vloupání v Bratislavě ještě vyšší než rok předtím. Týká se to zejména vloupání, při kterých pachatelé vnikli do bytu bez škod a násilí.
Počet vloupání roste navzdory tomu, že kvalita dveří na trhu je neustále na vzestupu. Příčinou je zejména šikovnost zlodějů, kteří si už dokáží poradit is bezpečnostními dveřmi, a to i bez násilného vniknutí. To jim doslova otevírá dveře do dalších bytů. Policie tak opakovaně vyzývá ke zvýšené ostražitosti a zároveň nabízí informace, jak se před zloději chránit.
Zdolání bezpečnostních dveří bez násilí
Byty s bezpečnostními dveřmi zvykly zloděje odrazovat. Jejich zdolání totiž vyžaduje spoustu hlučné a násilné práce. Profíci však na to jdou úplně jinak. V případě bratislavských vlámaček se jim do bytů podařilo vniknout díky „zneškodnění“ magnetického zámku. Na ten přilepily filcové podložky, případně nálepky, kvůli kterým se magnetický systém v zámku neuzamkl. Následně jim stačilo vystihnout správný čas a bez jakýchkoli poškození vejít do bytu.
Pomoci může pravidelná kontrola dveří
Navzdory šikovnosti zlodějů se před vykradením bránit dá. V případě chvilkových odchodů z bytu pomůže rozsvícené světlo, případně zapnuté rádio, které by mělo pachatele znejistit. Plusem je také pravidelná kontrola zámku, zda na něm není cizí předmět bránící uzavření systému. Obzvlášť to platí v případě opuštění bytu na několik dní. V takovém případě policie doporučuje požádat o pomoc souseda, který by kontroloval zámek za vás.
Policie vyzývá ke zvýšení ostražitosti. Případy vloupání, ať už těch násilných nebo bez násilného vniknutí do bytů, jsou totiž známy z různých částí Bratislavy. Zvýšená opatrnost je však na místě po celé zemi. Jelikož praktiky zlodějů s oklamáním magnetického zámku jsou odhaleny, pozor je třeba dávat na jejich další nové triky.