Zedníci, obkladači, topenáři, elektroinstalatéři nebo další řemeslníci mají velké uplatnění. Nejen u nás, ale také v zahraničí. Na západě jsou placení téměř zlatem, a tak není divu, že tam míří čím dál více Čechů, aspoň dočasně za prací. Je to i váš případ? Pak byste měli vědět, co je Freistellung.
Pokud nemáte podanou žádost o Freistellung (Freistellungsbescheinigung), zbytečně se připravujete o peníze. Sice se pak dají zpětně získat, ale mnohem logičtější je si vyřídit papíry a peníze dostávat rovnou. Bez Freistellung vám totiž odběratel služby musí z každé faktury strhávat srážkovou daň ve výši 15 %.
Kdy máte o Freistellung žádat?
Ideální je, když Freistellung a daně v Německu začnete řešit ještě předtím, než se tam vydáte pracovat. Případně co nejdříve poté, protože Freistellung musí být platný v době, kdy je vám faktura vyplacena, nikoliv když je vystavena. I kdybyste to nakonec nestihli, po vyřízení Freistellung je možné si požádat o vrácení stavební srážkové daně, která už byla odvedena. Jen si dávejte pozor na to, že se žádost musí podávat každý rok znovu.
Co dalšího budete potřebovat?
K tomu, abyste získali Freistellung, potřebujete německé daňové číslo (tzv. Steuernummer). Jestliže provádíte regulovanou činnost, musíte mít potvrzení německé řemeslné komory (tzv. Handwerkskammer). Zaměstnance je třeba přihlásit na celní úřad (Zollamt) a do dovolenkového fondu (SOKA BAU).
Je toho více a na začátku byste z toho všeho mohli být zmatení. Nehledě na to, že pokud na něco zapomenete, vystavujete se budoucím problémům a pokutám. Obraťte se na TJ-Legal, kteří se specializují na daně Rakousko, Německo a Holandsko. Jejich služby jsou stavěné na míru, cenově dostupné, a hlavně rychlé. Podklady vyřídí za vás, s německou byrokracií se poperou a zajistí, abyste měli vše v pořádku.