Styl hygge nabízí návod na šťastnou domácnost

Je to jako feng šuej, ale na evropský způsob. Jeho využití má do interiérů vnést více optimismu a rovnováhy. Řeč je o stylu hygge, který zná návod na zařízení šťastné domácnosti. Jako by také ne, když jeho kolébkou je nejšťastnější země světa.

Hygge není vysloveně interiérovým stylem. Spíše se jedná o životní filozofii, která přináší efektivní tipy vedoucí k dosažení šťastnějšího života. Její principy se však rychle uchytily i při zařizování bydlení. Podle Dánů jako průkopníků tohoto stylu se právě interiér stává místem, kde šťastný život začíná.

Hygge sází na dobrý pocit z bydlení

Myšlence, že šťastný život se odvíjí od kvality bydlení a že hygge se nejlépe realizuje právě v domácnosti, podle průzkumů věří skoro 80 % Dánů. I proto si při zařizování bydlení pohrávají s konceptem, který mění jejich domov na oázu štěstí a klidu. Nepotřebují k tomu nic drahého ani honosného. Podstata tohoto stylu spočívá spíše ve spojení kreativity, čistoty a útulnosti, které přináší dobrý pocit z bydlení. A ten je v hygge klíčový.

Typické prvky hygge stylu:

Přírodní materiály – Útulné dřevo, elegantní kůže a hebké textilie z bavlny se vždy postarají o hřejivé teplo domova. Zároveň jsou šetrnější k životnímu prostředí, takže v domácnostech ve stylu hygge mají právem stabilní místo.

Minimalismus – Méně je někdy více. Minimalismus to v interiérovém designu potvrzuje neustále. V hygge stylu dokonce patří k hlavním znakům takto zařízených obydlí. Cílem je vsadit na minimum doplňků, vyhnout se kýči a dbát o dostatek prostoru i prosvětlení.

Čistota – pořádek, úhlednost, dokonalá čistota, i to jsou typické prvky bydlení ve stylu hygge. V domácnosti má mít každý doplněk své místo a důležitý je jeho upravený vzhled. Obzvlášť kvůli tomu, že takto zařízené příbytky dýchají skandinávským stylem, který často sází na bílé a světlobarevné doplňky.

Jaké doplňky hygge má v oblibě:

  • krb umístěný v pokoji, kde se setkává celá rodina
  • malé dřevěné stolky nahrazující konferenční stoly
  • strikované textilie s praktickým i estetickým užitkem
  • hand-made dekorace ozdobené lidovými motivy
  • proutěné koše využívané jako ozdoba i praktický doplněk
  • jednoduchý nábytek, který dokáže šetřit prostor

Nejen v severském duchu

Vzhledem k výše uvedeným prvkům sice můžeme hygge řadit k severskému stylu, ale principy tohoto směru lze efektivně využít i v jiných stylech. Dobrý pocit z bydlení dosažený spojením kreativity, čistoty a útulnosti může být směrodatný při zařizování kterékoli domácnosti, bez ohledu na její styl, barevné provedení nebo dispoziční řešení. Štěstí přece nedělá rozdíly a vstoupit může do každého příbytku. Možná právě díky hygge.

Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora