6 barevných keřů, které můžete úspěšně pěstovat v květináčích

Nemáte zahradu, ale chtěli byste mít rozkvetlé keře alespoň na terase nebo balkoně? Ať se líbí, tyto rostliny se vám budou „košetit“ a kvést i v květináčích!

Pokud toužíte po zeleni na verandě, terase nebo balkoně, může se vám zdát, že nemáte mnoho možností na výběr – bylinky, muškáty, petunie… Ale nemusí tomu tak být. Mnoho rostlin, které se tradičně nepovažují za kontejnerové rostliny, mají kultivary, které budou dobře fungovat v květináčích na verandě či na schodech.

Hortenzie
Nejlépe se v květináčích daří dvěma druhům hortenzí – Hydrangea macrophylla a Hydrangea paniculata. Z makrofyly si můžete vybrat odrůdu Endless Summer, která kvete v bohatých barvách modře – fialové od června do dušiček, nebo Blushing Bride s obrovskými bílými květy ve tvaru bochníků. Macrophylla kvete na starých pupenech, nemusí být tedy na konci nebo na začátku sezóny ořezávána. V zimě je můžete uložit do garáže.

Vhodné jsou také dva druhy paniculaty, Vanilla Strawberry (větší květiny) a Strawberry Sundae (menší květiny). Dobře se jim daří v nádobách, mají bílé květy, které zčervenají, když se noci ochlazují. Na konci sezóny je třeba je oříznout, protože příští rok kvetou na novém dřevě.

Tygří oko
Sumach pálkový zvaný Tygří Oko je zubatý keř Japonského typu s výraznými tvary listů. Ty se zbarvují na zlato, oranžově a do červena v průběhu roku. V zimě všechny listy opadají, ale zase mohou přečkat chladné období venku, přímo v kontejneru.

Myrta krepová
Myrta krepová, latinsky Lagerstroemia, miluje teplé podnebí a horká léta – kvete měsíce a přitahuje motýly. Kultivary „Magic“ jsou skvělé pro nádoby, jsou to keře a nedorůstají velikosti stromů. Velmi pěkné odrůdy Magic jsou Coral, Purple, Plum, Midnight Magic (s tmavými listy) a Lunar Magic (bílé květy s tmavými listy). Když přijde zima, je třeba je uložit v garáži a poté je na jaře proříznout.

Weigela
Odrůda „Rainbow Sensation“ se zlato – žlutými listy s bílými pruhy je skvělou volbou pro pěstování v nádobě – v květnu až červnu přinesou jemné trubkovité růžové květy. Jsou vhodné do městského prostředí, dobře se jim daří na balkonech ve městě. V zimě z nich všechny listy opadají a „spí“. Pokud pro ně nemáte místo k přezimování, obalte je polystyrenem a zabráníte zamrznutí kořenů.

Gardénie
Pokud hledáte voňavý keř, zvažte gardénie „Double Mint“, které kvetou vícekrát během celé sezóny a mají správnou velikost pro nádoby. V oblasti, kde nejsou v zimě velké mrazy, je jednoduše nechte v květináči a během zimy je pravidelně zalévejte. Pokud se nacházíte v chladnější oblasti, budete ji muset přesunout dovnitř. Na jaře je třeba je přihnojit, abyste pomohli ožít jejich kráse.

Středomořské rostliny
Pokud u vás léta nejsou příliš vlhká, můžete úspěšně udržovat v květináčích mnoho středomořských rostlin – od ibišku po citrusy a olivovníky. Když dokážete pěstovat levanduli na zahradě, pravděpodobně se u vás venku bude dařit i olivovníkům. Je však třeba dávat pozor na jejich zimní ochranu. Během zimy je třeba je nechat uvnitř na slunném místě. Na konci zimy je pořádně ořízněte a pohnojte, aby se znovu pěkně rozrostly.


Tip redakce: Pečujte o svou zahradu a ona Vám to vrátí.


Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora