Jaké doplňky z recyklovaných materiálů uplatnit v interiéru

S udržitelností a ochranou životního prostředí to myslí vážně už iv interiérovém designu. Mezi nejnovějšími trendy se totiž stále častěji objevují nejrůznější doplňky z recyklovaných materiálů.

Závěsná svítidla z recyklovaných kartonů

Značným hitem mezi recyklovanými doplňky jsou svítidla. Návrháři už přišli s mnoha nápady od lamp ze skleněných lahví po papírové modely. Několik z nich však doplácí na design, což neplatí u svítidel z kolekce Scraplights, vyráběných z recyklovaných kartonů slepených do oválného tvaru závěsné lampy. Díky ohnivzdorné úpravě se karton nemůže vznítit, což je ve spojitosti s designem, na kterém jen těžko spatřovat kartonový vzhled, zárukou vysoké poptávky.

Koberce z recyklovaných plastových vláken

Mezi recyklovanými materiály hraje hlavní roli plast. Designéři přicházejí s chytrými nápady, jak pomocí opětovného zpracování plastového odpadu redukovat jeho stoupající podíl ve světě. Jedním z nich je výroba recyklovaných koberců, které vznikají s pomocí vláken produkovaných z použitých nylonových a polyesterových produktů. Takové koberce jsou známé zejména pestrou variabilitou jednotlivých provedení a o něco dostupnější cenou než jiné koberce.

Nábytek z recyklovaných plechových sudů

Takový netradiční nábytek nepůsobí nejútulněji, ale po několika úpravách se může stát běžnou součástí domácností využívajících recyklované doplňky. Plechové sudy stačí natřít a následně upravit do podoby nábytku, jaký se nám líbí. Plusem je možnost výroby sedaček, židlí či stolů dle vlastních představ, což platí o tvaru i barvě. Navíc za nábytek tohoto druhu, který můžeme využít na zahradě i v interiéru, není nutné utrácet peníze.

Židle a bytové doplňky z recyklovaného polystyrenu

Nábytkáři sice mají při využívání recyklovaných materiálů otevřené možnosti, ale k jejich uplatnění je často zapotřebí umělecký talent. Např. polystyrenové doplňky, zejména chytré konferenční stolky, vyžadují pořádnou dávku kreativitu, a to nejen kvůli hledání pěkných barevných kombinací. Talent vyžaduje i samotná práce s citlivým polystyrenem, která má vyústit ve výsledný tvar. O něco jednodušší je to při výrobě polystyrenových bytových doplňků jako misky, vázy či podnosy.

Stoly a křesla z recyklovaných pneumatik

U nábytku zůstaneme iv rámci posledního typu recyklovaných doplňků. Tentokrát se však jedná o kousky zhotovené ze starých nevyužívaných pneumatik. Pokud je nábytek z plechových sudů méně komfortní, v tomto případě to může platit dvojnásob. Možnost čalounění, využití koženkových potahů nebo oblepení pneumatiky lanem ale dokáže přinést jeho zútulnění, takže z gum se budou dát kromě kulatých stolů zhotovit i křesla do obývacího pokoje.

Recyklovatelných materiálů a recyklovaných doplňků z nich je podstatně více. Designéři už dříve začali koketovat i se zpracováním použité rifloviny, stavebního odpadu, skla a gum. Recyklované bytové zařízení si tak v interiérovém designu získává stále stabilnější místo a v budoucnu zřejmě sehraje ještě významnější roli.

Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora