Vlhké zdivo dokáže zdevastovat váš domov. Jak si s ním vhodně poradit?

Vlhkost je jedním z největších nepřátel každého majitele rodinného domu. Může se objevit naprosto nečekaně a v průběhu let postupně ničit váš majetek. Jakým způsobem poznáte prvotní náznaky potíží a jak se poté zachovat?

Vlhkost ve zdech poznáte podle několika znaků

Pokud budete pozorní, můžete vypozorovat vlhkost zdiva už v samotném prvopočátku. Musíte však pravidelně obcházet svůj domov a dívat se po několika typických znacích. Dívejte se hlavně po odlupující se omítce, případně vlhkých flecích (ty bývají často v rozích a na krajích stěn). Upozornit by vás měl také těžký a páchnoucí vzduch, a to nehledě na míru větrání a roční období. Hlídejte si i neustále orosená okna ve sklepě či rychle postupující rez ocelových konstrukcí spojených se zdmi. Možností je i koupě domácího vlhkoměru. Tento malý přístroj vychází přibližně na 1 000 Kč.

Jakmile začnete pozorovat náznaky potíží, rozhodně ani chvíli nečekejte. Čím déle budete s nápravou problému váhat, tím horší to bude. Vlhkost totiž každým dnem postupuje dále a ničí větší část vašeho drahocenného majetku. Přesně proto co nejdříve vyhledejte ověřené odborníky, jejichž specializací je izolace zdiva. Ti si prohlédnou váš domov a navrhnou nejúčinnější řešení. Nejčastěji se používají tři různé metody. Jaké?

Tři metody záchrany vašeho domova

První technologií je podřezání zdiva s pomocí diamantového lana (vhodné pro všechny typy zdiva), nebo řetězové pily (vhodné pouze pro cihelné zdivo). Jedná se o mechanicky náročný proces, který vyžaduje bourání a vytváří spoustu nepořádku. Výsledkem jsou však perfektně ochráněné stěny a podstatné dlouhodobé úspory za vytápění. Ze všeho nejdříve se do zdi vyřízne spára. Do té se vloží hydroizolace z PE, PVC, nebo sklolaminátu. Podřezané zdivo se zajistí plastovými klíny, poté se prořízne další spára a do ní se opět vloží hydroizolace. Celý proces se opakuje do té chvíle, dokud není celá zasažená zeď v pořádku. Ve finále se spáry vyplní cementovou suspenzí.

Mnohem méně náročnou metodou je elektroosmóza. Ta se spoléhá na typický fyzikální jev, kdy elektromagnetické pole ovlivňuje chování kapalin v určitém prostoru. Díky této vychytávce lze vysušit zdi bez jakýchkoliv stavebních prací. Proto nemůže dojít k narušení statiky starších a méně stabilních stavení. To platí i pro budovy s vyloženě tlustými zdmi. Celý proces je velmi rychlý, cenově nenáročný a bezpečně vysuší vaše zdivo. Bohužel za vás nevyřeší poškozenou hydroizolaci uvnitř stěn.

Poslední oblíbenou možností je chemická injektáž. Ta se spoléhá na vyvrtání nepatrných děr do zdiva. Ty se dají vyvrtat i z venku, takže nedojde k narušení vzhledu interiéru. Do takto vzniklých otvorů se následně napustí hydroizolační hmota (silikonová mikroemulze, silikonový krém, akrylátový gel, případně polyuretanová pryskyřice). I v tomto případě se jedná o nenáročný a poměrně rychlý proces, který vytvoří minimum nepořádku a nijak nenaruší statiku domu. Navíc se hodí i do složitě přístupných prosto (schodiště, výklenky a podobně) a umožňuje propojení několika různých typů izolací. Zkušení profesionálové vám navrhnou ideální kombinaci hmot dle specifik konkrétní nemovitosti.

Domluvte si schůzku s odborníky

Nyní už máte alespoň hrubou představu, jak bude vypadat záchrana vašeho domova. Zatím však nevíte, kde načerpat více informací a na koho se obrátit. Mrkněte se na internetové stránky známých odborníků z firmy Izolace Hróz. Tam se dočtete více o jednotlivých technologiích, jejich výhodách i vhodném použití. Stejně tak zjistíte, na kolik vlastně taková práce vyjde.

Pracujete v Německu? Pak potřebujete Freistellungsbescheinigung!

Zedníci, obkladači, topenáři, elektroinstalatéři nebo další řemeslníci mají velké uplatnění. Nejen u nás, ale také v zahraničí. Na západě jsou placení téměř zlatem, a...

Proč byste měli zvážit koupi plastových palet do své firmy?

Vedete výrobní firmu a dennodenně musíte uskladnit či expedovat desítky tun zboží? V takovém případě se neobejdete bez velkého množství palet. Zapomeňte však na...

Pořiďte dárky na Vánoce včas a podpořte zdraví (ne)tradičně

I když do Vánoc zbývá ještě poměrně dlouhá doba, máme pro vás tip, čím letos potěšit u vánočního stromečku. A to nejen prakticky, ale...

Další články autora