6 největších chyb při stěhování do nového bytu

Stěhování do nového bydliště se zapsalo v našem povědomí mezi nejhorší noční můry a často jí také je. Ale nemusí být, pokud se na něj důkladně připravíme. Tady je 6 nejčastějších důvodů, pro které vznikne stres a panika. Snažte se jim vyhnout a užijete si více radosti z nového bydlení.

 1. Nový prostor není připraven
  Na první pohled to může vypadat jako „prkotina“, ale ten, kdo se už někdy stěhoval, ví, že to může výrazně pokazit hladký chod stěhování – nový byt by měl být čistý a uklizený. Pokud je vyčištěna koupelna, toaleta, podlahy, kuchyňská linka či vestavěné skříně, můžete do nich věci hned vykládat. V opačném případě se vám budou krabice hromadit, dokud některý člen týmu všechno nevyčistí. Vždy se předem vyplatí potvrdit si i to, zda v den stěhování bude k dispozici dodávka elektřiny a vody. Pokročilí organizátoři dokáží myslet i na to, aby předem zahlásili změnu adresy na institucích, které vám pravidelně zasílají faktury.
 2. Špatná dohoda se stěhováky
  Ať vám poskytuje odvoz nábytku a zařízení kdokoli, měli byste předem umět odhadnout objem věcí, které chcete přepravit a objem stahovacího prostoru. Dokážete potom určit, kolik dopravních prostředků a jízd budete potřebovat. Změřte si skříně, pohovky a spotřebiče, ale také rozměry dveří, výtahu a schodiště. Při nošení začněte s největšími. Předem si domluvte přesnou cenu a jasné podmínky, aby vás účet na konci dne nepřekvapil. Demontáž vestavných dílů je praktické zajistit již den před stahováním.
 3. Míchání při balení
  Na balení menších věcí se rozhodně vyplatí předem připravit. Zajistěte si dostatek krabic, určitě však využijte i všechny tašky a kufry, co máte. Osvědčeným systémem je balení podle místností, předměty je pak možno umístit a vybalovat na místě, kde budou zapotřebí. Můžete jednotlivé krabice označit také nápisy, velmi nápomocné jsou však barevné štítky. Třeba si jen předem určit, která barva patří k dané místnosti. Určitě se vyvarujte toho, abyste v jedné krabici míchali jakékoli tekutiny, například s oblečením. Čistící prostředky, šampony, sprchové gely, prostě cokoli tekuté a chemické patří do speciálního plastového pytle a separátní krabice. Určitě nechcete, abyste po stahování měli trička politá přípravkem proti plísním.
 4. Stoleté zásoby
  Všichni máme skladovací prostory, do kterých odkládáme věci, co se „možná jednou sejdou“. Stahování je ideální čas pro jejich přetřídění. Nenechávejte to však na den stahování, způsobíte tím jen zbytečné zdržení. Všechny ty věci, které už dávno nepoužíváte, mohou jít pryč. Vytřiďte je předem na kopu a posuňte je raději někomu, kdo je opravdu využije. Radost bude oboustranná.
 5. Myslete na detaily
  Pár dní před stahováním byste se měli zbavit většiny, nejlépe všech, mražených potravin. Naplánujte si vaření tak, abyste je postupně spotřebovali a netrápili se s nimi poté, co se rozmrazí. Pomůže vám to i při vyčištění chladničky, optimálně je 48 až 24 hodin před stahováním ji rozmrazit a vyčistit. Dobrým tipem je také vyfotit si kabely, které máte připojené do televizoru, routeru, hi-fi sestavy, set-top boxu a různých jiných zařízení. I když se vám zdá, že je máte v paměti, při různých svazcích v novém bytě se vám snadno mohou poplést. Fotku původního stavu oceníte při jejich opětovném zapojování.
 6. Nezapomeňte na tašku první pomoci
  Může to být i docela velká krabice. Je velmi pravděpodobné, že v novém bytě si nebudete schopni vybalit a vytřídit věci hned po přestěhování. Proto je velmi důležité myslet na speciální krabici, kam si dáte všechny nezbytné věci na první noc nebo na prvních pár dní. Do stahovacího auta ji dejte jako poslední nebo ji převezte v poslední várce tak, aby to byla první věc, kterou budete mít v novém domově po ruce. Nezapomeňte si do ní zabalit toaletní papír, hygienické potřeby, léky, něco na zub, praktický všestranný nožík, hračky a lampičku pro děti, ložní prádlo, jednorázové talíře, šálky a příbory či lžíce. Také není od věci, kdy si každý člen rodiny sbalí vlastní batoh nebo tašku s osobními věcmi na prvních pár dní. Jednoduše se sbalte, jako byste šli na menší výlet.

Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora