Japandi styl – nebo jak spojit Skandinávii s Japonskem

Zatímco spojování některých protipólů dopadne fiaskem, v jiných případech sklidí docela slušný úspěch. Podobné je to u interiérového stylu japandi, který vznikl fúzí dvou směrů přicházejících ze zcela jiných kultur, regionů a designérských oblastí.

Navzdory patrným rozdílům mezi designem v Japonsku a na severu Evropy existuje několik společných znaků, které umožňují jednotlivým stylům najít společnou řeč. Právě ty se staly základem vzniku nového směru, který je dalším z příkladů, jak kombinovat více prvků a vytvářet z nich neobvyklé designérské návrhy.

Typické prvky japondi stylu:

Minimalismus a prostornost – Co nejméně doplňků, žádné kýčové dekorace a důraz na zařízení, které šetří prostor. Právě to je základem minimalismu, na kterém si japonský styl vždy zakládal. Podobně je na tom i skandinávský design, který se opírá o prostornost a co nejlepší provzdušnění jednotlivých místností.

Důraz na přírodní materiály – Ani japonský, ani skandinávský styl se neobejde bez přírody, zejména bez přítomnosti dřeva. Japandi však využívá i jiných přírodních materiálů a do domácností vnáší teplou a hebkou kůži ze severu, kterou doplňuje hřejivý a nenáročný bambus z východu.

Ručně vyrobené doplňky – Kreativita je běžnou součástí japonských interiérů, čili o ručně vyrobené doplňky v nich nouze není. Skandinávci si zase zakládají na tradicích, k nimž patří i tvorba hand-made doplňků. Pro japandi styl jsou tak vlastnoručně zhotovené dekorace naprosto přirozené.

Které barvy japandi využívá

Pestrost a výrazné akcenty u tohoto stylu určitě nečekejte. Zatímco na chladném severu Evropy se nosí hlavně bílá, šedá a světle hnědá, Japonci si potrpí na zemitých, případně pastelových odstínech. Rozmanitost a snaha o excentrické pojetí vzhledu pokojů tak určitě nepřichází v úvahu.

Jaké vlastnosti japandi zdobí:

  • čistota
  • šetrnost
  • neutralita
  • prosvětlení

Styl, který nebude pro každého, ale určitě dokáže oslovit masy. Obzvláště v době, kdy roste poptávka po jednoduchosti, udržitelnosti a minimalismu. Právě pro interiéry, které se zařizují v takovém duchu, je japandi styl jako ušitý na míru.

Léto je za rohem. Už máte dokonalou terasu?

V tuto chvíli už se teploty pomalu blíží ke třicetistupňovým hranicím, Slunce svítí a příroda je plná života. Chcete toto příjemné období strávit na...

Hypotéku vám vybere platforma HypoSpace.cz

Češi preferují vlastnické bydlení. Cesta k němu u většiny z nich vede přes hypotéku. Každý si samozřejmě přeje takovou za pokud možno nejvýhodnějších podmínek, tedy s...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Další články autora